Webmail Facebook

22.10.2018. 21:44
Predstojeća lansiranja u Svemir (22.10.2018.)
Informirajte se o tome što se i kada planira lansirati u svemir, jednom tjedno dajemo vam pregled lansiranja raketa s ažurnim podacima. Upoznajte svijet raketa i njihovih tereta koje nose.

19.10.2018. 15:45
Objavljen raspored tečajeva Srca u prosincu
Objavljen je raspored tečajeva Srca u prosincu 2018. godine. Prijave započinju 22. listopada 2018. godine, u 8 sati.

23.10.2018. 01:57
Smartfon s baterijom od 10.000 mAh za samo $99? Oukitel kaže da je moguće!
Sjećam se da je moj prvi smartfon imao je bateriju od 1.400 mAh, koja je bez problema izdržala cijeli dan. Nisam nikad bio power-user koji nemilice gazi mobitele, nisam to niti sada, pa mi mobitel uredno dočeka kraj dana na barem 25% snage. Iako sam urednik portala kojima su mobiteli tema, obveze nameću drugačiji ritam. […]

23.09.2018.
Želite i dalje snijeg i skijanje?!: Birajte eco friendly ski opremu!
Pripreme za zimske godišnje odmore, odlazak na jedno od poznatih svjetskih skijališta i uživanje u (nećete vjerovati koliko brzo) nadolazećim zimskim radostima, već su u punom jeku.

UČENICI UPRIZORILI RENESANSU

Još jedan hvale vrijedan projekt naše škole, PŠ Vižinada realiziran je na temu "Vodimo vas u doba renesanse" u kojem su bez izuzetaka sudjelovali baš svi učenici viših razreda. Uprizorili su doba renesanse, vrijeme kada u cijeloj Europi, pa tako i u našim krajevima cvijeta umjetnost, književnost, glazba, ples... znanstvena otkrića, vrijednosti u kojima je centar čovjek i njegova težnja ka uzvišenim idealima svijeta.

Sve to obećavao je i pokazao  projekt vižinadskih učenika, a vrijeme renesanse je prikazano na originalan i plastičan način s originalnim nošnjama iz toga doba.

Učenik Erik Geržinić i ravnatelj škole Predrag Brkić nazočne su pozdravili i predstavili projekt, a zatim je riječima iz  Prologa djelu Dundo Maroje renesansnog književnika Dubrovčanina Marina Držića započela njegova prezentacija koja bi se mogla sažeti u slijedećih  nekoliko misli.

"Sada u ovi čas, četiri stotine godišta poslije, jedna lijepa slika RENESANSE, prikazat se hoće.  Svima će vam se u sva vremena raspoznavat, koji su to LJUDI OD NIŠTA I NAHVAO, koji smetaju svijet. A koji su to ljudi tihi, dobri  i razumni. LJUDI NA ZBILJ, koji pokreću svijet".

Zatim su se tradicionalnom engleskom pjesmom iz razdoblja Tudora, Greensleeves,  predstavili učenici V., VI. i VII. razreda, a na flautama su ih pratile Valentina Baldini i Rajna Radešić.

Petrarcin LXI  sonet iz Kanconiera i Shakespearov VIII sonet govorile su Maria Baldini i NIkolina Savić, a zamišljeni razgovor između Orlanda di Lassa i Giovannia Pierluigija da Palestrine o glazbi, skladanju i doživljajima, izveli su Patricija Ritoša i Enriko Vidović. Palestrinin Dona nobis pacem (Daj nam mir) i Come Again (Slatka ljubavi) Johna Dowlanda otpjevao je Pjevački zbor škole i učenici V., VI. i VII. razreda.

Učenici V. i VI. razreda na flautama i udaraljkama  izveli su Il banchetto nuziale, o piscima Šišku Menčetiću i Džoru Držiću govorile su Emili Šimonović i Veronika Baldini, dok su Erik Geržinić i Igor Dudaš uprizorili biografiju  Leonarda da Vincija.

Na glazbu njemačkog skladatelja Michaela Praetoriusa,  uspješnu plesnu točku izvele su Valentina Baldini, Katja Ferenac, Emi Lubiana i Rajna Radešić, a učenici sedmog i osmog razreda tradicionalnu Bransle de chevoux (Ples konja) i Pavana la battaglia per sonar Clementa Janeqina.

Scenu na Julijinom balkonu Shakespearovog Romea i Julije prikazali su Valentina Baldini i Igor Posavec, a troglasni madrigal Thomasa Morleya i Michaela Draytona otpjevale su sestre Veronika, Maria i Valentina Baldini.

Mnogobrojna publika u dvorani novoizgrađenog prostora Zajednice Talijana Vižinada s oduševljenjem je popratila nastup vižinadskih učenika, a još jednom se pokazalo zašto je OŠ Jože Šurana u samom vrhu popisa škola izvrsnosti u Hrvatskoj.

Vrijedno je napomenuti da su mentori učenicima u ovome projektu bili Tina Pajdaš, voditeljica projekta, Loredana Koraca, Marica Ledić, Valter Baldaš, Alenka Jovanović,  Marina Pacenti i Patricija Fatorić.

Slavko Ledić

objavio: Predrag Brkić   datum: 6. 5. 2016.

18.10.2018. 08:50
18. listopada - Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima
Trgovina ljudima je ropstvo modernog doba čije su žrtve najčešće žene i djeca koji se seksualno iskorištavaju i tjeraju na prisilni rad. Procjenjuje se da u Europi godišnje nekoliko stotina tisuća ljudi postanu žrtvama trgovine ljudima.

16.10.2018. 14:06
16. listopada - Svjetski dan hrane
Svjetski dan hrane obilježava se 16. listopada, na dan kada je 1945. godine osnovan “Food and Agriculture Organization” (FAO), ogranak Ujedinjenih naroda koji se bavi hranom i razvojem agrikulture u svijetu. Otkako postoji, FAO se bavi problematikom nedostupnosti hrane, s posebnom pažnjom na zemlje u razvoju.

15.10.2018. 09:50
15. listopada - Međunarodni dan bijelog štapa
Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se 15. listopada. U Hrvatskoj se s obilježavanjem počelo 1996. godine pa se tako Hrvatska priključila mnogobrojnim zemljama u kojima je Međunarodni dan bijelog štapa prerastao u Međunarodni dan slijepih kojom se prilikom najšira javnost upoznaje s problematikom slijepih osoba.

« Listopad 2018 »