Drevna istarska stabla

U projektu su sudjelovali učenici od 1. do 4. razreda OŠ Višnjan. Pomogli su im roditelji, djedovi i bake. Zajedno smo ostvarili projekt kojemu je glavni cilj upoznavanje s drevnim istarskim stablima murvom i ladonjom i istražiti njihovu nutritivnu i društvenu vrijednost u prošlosti.

U projekt nas je predavanjem i prezentacijom o murvi i ladonji uveo dr.sc. Pavlo Ružić, predstavnik Instituta za poljoprivredu i turizam u Poreču.

Na predavanju smo saznali mnoštvo informacija koje su nam uvelike pomogle u nastavku našeg rada na projektu.

Projekt smo podijelili na dva dijela.

Najprije smo istraživali o murvi:

- na internetu smo pronašli i skupili materijale za plakate

- crtali, slikali raznim tehnikama

- napravili mobil - grane murve kod kažuna na stepeništu

- izradili etikete za staklenke džema od murve

- pekli kolače s marmeladom od murve povodom Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje

Drugi dio projekta vezan je za ladonju.

Zanimala nas je kao mjesto okupljanja, razgovora, igre, pa smo:

- roditelje, djedove i bake pitali kako su oni provodili slobodno vrijeme, koje su igre igrali

- zapisali ih

- a onda neke od njih igrali kao što su: igra na javetu, pika pakanje, skakati  priko konopa, pljočkanje, zujalica

- usput učimo zavičajni dijalekt

Projekt je završen 13. svibnja 2016. rezimeom sveukupnog dvogodišnjeg rada i aktivnosti učenika. Prezentaciju su vodile Hana i Enđi, a Nina i Emili dočarale su nam čakavsko narječje čitajući pjesme i brojalice te su provele i sat učenja višnjanskog dijalekta.

Završna prezentacija projekta

16.09.2017. 08:45
16. do 22. rujna - Europski tjedan kretanja
Svake godine, počevši od 2002., Europski tjedan mobilnosti (European Mobility Week) se organizira od 16. do 22. rujna i posvećen je održivom kretanju / mobilnosti.

14.09.2017. 08:38
14. rujna - Dan prašuma
Povodom svjetskog dana prašuma predstavljamo vam njihovu ulogu na našoj planeti te ćemo vas podsjetiti kolika je njihova važnost, osobito tropskih kišnih prašuma. U Hrvatskoj ima još nekoliko skromnijih površina šuma koje se smatraju prašumama jer su sačuvane u svom izvornom obliku. To su Čorkova uvala, Muški bunar, Klepina duliba.

12.09.2017. 08:35
12. rujna - Svjetski dan oralnog zdravlja
Svjetski dan oralnog zdravlja obilježava se svake godine 12. rujna, a cilj je internacionalnih, nacionalnih i lokalnih aktivnosti, koje se provode na ovaj dan, upozoriti na važnost oralnog zdravlja u općem zdravlju te promovirati oralnu higijenu. Prvi put ga je obilježila FDI - Svjetska udruga dentalne medicine, 12. rujna 2008. godine uz svojih 191 članica - nacionalnih udruga širom svijeta.