UČENICI KREIRALI I TISKALI KUHARICU RECEPATA SVOJIH NONA

Što se sve tijekom samo jedne školske godine može postići ako se poslu pristupa predano, s ljubavlju i puno kreativnosti,   pokazala je godišnja  priredba 3. razreda PŠ Vižinada OŠ Jože Šurana Višnjan učiteljice Ane Pahović,  koju su njeni učenici priredili za svoje roditelje, none i noniće, učitelje škole i dio kolega iz drugih razrednih odjela s kojima dijele isti školski  prostor.

Niz glazbenih točaka, plesnih izvedbi i recitacija učenici su uz svesrdnu angažiranost učiteljice i njeno  stručno vođenje,  uvježbali do savršenstva, tako da su nazočni uživali u svakom taktu,  plesnom koraku i izgovorenoj riječi svoje djece i unuka. Roditelji, none i nonići  ponosno su međusobno komentirali  nastupe  koji  su se redali jedan  za drugim i koje su izvodili njihovi najdraži, izražavajući zadovoljstvo na koji to  način  rade.

Ono najvrjednije što se na ovoj priredbi dogodilo je da je učiteljica uspjela okupiti čak  tri generacije obitelji svojih učenika, a povod je bio tiskano izdanje  NONINE KUHARICE - s podnaslovom  "ČA SU NAS NONE NAVADILE."

Svaki učenik trećeg razreda je, naime,  od svoje none preuzeo  recept za jedno tradicionalno slano ili slatko jelo, napisao ga na način kako mu je ona govorila i osobnom  kreacijom ilustrirao. Sve je to sakupljeno u knjižicu koju su učenici  izdali u vlastitoj nakladi.

Predstavljajući ovu vrijednu i originalnu knjižicu,  učiteljica Ana Pahović  naglasila je da je njihova kuharica stvarana s puno ljubavi i truda.  "Neka se iz nje širi veselje i zdravlje u naše  obitelji. Ovom kuharicom vaši potomci daruju vam toplinu i radost svoga djetinjstva te mudrost i nježnost svojih nonica koje su s  ljubavlju svoja umijeća prenijele unucima."

Uz prigodno druženje tri generacije učeničkih obitelji, podijeljena su i priznanja nonama i majkama koje su s razredom podijelile godine svoga svakodnevnog rada i uspomena produžujući tako ljepotu i vrijednost tradicijskog okupljanja oko stola i onima koji će sutra s nostalgijom držati u ruci nešto što su osmislile ruke i srca ovogodišnjih vižinadskih  trećaša.  Noninu je kuharicu dobio i svaki učenik, nakon čega su se prisutni i zasladili  spravljenim  kolačima  po receptima iz nove kuharice.

Slavko Ledić

objavio: Jelena Berneš Gračić   datum: 15. 6. 2015.

GALERIA TIA-2026