12.11.2018. 14:04
Predstojeća lansiranja u Svemir (12.11.2018.)
Informirajte se o tome što se i kada planira lansirati u svemir, jednom tjedno dajemo vam pregled lansiranja raketa s ažurnim podacima. Upoznajte svijet raketa i njihovih tereta koje nose.

16.11.2018. 10:01
CIX spreman za prihvat 100 Gbit/s članica
Obnovljena i modernizirana infrastruktura nacionalnog središta za razmjenu internetskog prometa omogućava članicama CIX-a spajanje kapacitetom od 100 Gbit/s.

17.11.2018. 17:21
Roboti polako zamjenjuju poštare
Kako se ovo vama čini?

23.09.2018.
Želite i dalje snijeg i skijanje?!: Birajte eco friendly ski opremu!
Pripreme za zimske godišnje odmore, odlazak na jedno od poznatih svjetskih skijališta i uživanje u (nećete vjerovati koliko brzo) nadolazećim zimskim radostima, već su u punom jeku.

Nasilje OFF

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Činjenice je da je nasilje, bilo kojeg oblika, prisutno svakodnevno u svim okruženjima. Djeca su naše blago, a ujedno i najvitalniji dio društva, stoga ovim programom podižemo svijest o problemu vršnjačkog nasilja, velikom problemu među djecom i mladima, s mogućim teškim posljedicama u kratkoročnom i dugoročnom razvoju djece.

Učenici MŠ snimili su kratki plesni spot protiv nasilja koji možete pogledati ovdje.

Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Inicijativom školskih kolega, na konstruktivan i inteligentan način, riješeno je sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenja teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski prijatelji, postale su prepoznatljiv simbol inicijative te međunarodno prepoznate obljetniNaša se Škola, raznim aktivnostima, uključila u obilježavanje Dana ružičastih majica. Nakon natječaja (provedenog na školskoj razini)  u osmišljavanju fraza protiv nasilja te popratnog likovnog sadržaja, komisija (u sastavu pedagoginje Sanje Zović – Kukurin, učiteljice hrvatskog jezika Maje Šimonović Cvitko i učiteljice povijesti Magdalene Mihalec) je odabrala najbolji rad,  grupni literarno-likovni rad učenika 4. razreda PŠ Vižinada. Čestitamo dobitnicima te pohvaljujemo sve pristigle radove! Neke od najoriginalnijih fraza su:

•        Živi život, a ne nasilje!

•        Nikoga ne tuci, već roza majicu obuci!

•        Nasilje OFF.

•        Nasilje nije hrabrost.

•        Give me a hand to be my friend!

•        Nasilje ne štima, a svugdje ga ima.

•        Nasilje ne želim, životu se veselim.

U PŠ Vižinada, u holu škole,  svi su učenici zajedno pjevali pjesmu „Život nije siv“ koja je  službena himna Dana ružičastih majica. Pisale su se poruke na velikim i malim ružičastim majicama koje su izrađivali  učenici. U trećem razredu PŠ Vižinada toga je dana provedena radionica CAP programa - programa prevencije vršnjačkog nasilja, a gostovali su i učenici trećeg razreda PŠ Kaštelir. Radionicu su vodile pedagoginja škole, Sanja Zović-Kukurin te učiteljice razredne nastave, Ana Pahović i Rozana Farina. U toku je i provođenje Teen CAP programa za učenike osmih razreda.Aktivnosti nisu stale u prostorima škole. Učenici 6. razreda matične i područnih škola će u petak, 2.3. u Pučkom otvorenom učilištu Poreč, pogledati igrani film „Čudo“ u sklopu medijske kulture koja je sastavni dio nastave  hrvatskoga jezika. Film ima preporuku Ministarstva znanosti i obrazovanja upravo u promicanju prevencije vršnjačkog nasilja.

Škola je toga dana poprimila zaista predivnu, ružičastu boju, boju koja je pokazala slogu i inicijativu u borbi protiv vršnjačkog nasilja.

Maja Šimonović Cvitko

objavio: Maja Šimonović Cvitko Nataša Velenik   datum: 2. 3. 2018.

16.11.2018. 12:54
16. studenoga - Međunarodni dan tolerancije
Međunarodni dan tolerancije obilježava se 16. studenoga. To je dan koji nas podsjeća na poštovanje i uvažavanje drugačijih od nas. Dan koji nas potiče na snošljivost prema drugima. Generalna Skupština Ujedinjenih naroda je 1996. godine pozvala zemlje članice da ustanove Dan tolerancije u sladu s Deklaracijom o principima tolerancije koja je potpisana od strane članica 16.11.1995. godine.

14.11.2018. 09:21
14. studenoga – Svjetski dan šećerne bolesti
Kao i svake godine Zagrebačko dijabetičko društvo  pridružuje se velikomu broju udruga cijeloga svijeta u obilježavanju Svjetskoga dana šećerne bolesti 14. studenoga. Šećerna bolest obuhvaća grupu metaboličkih bolesti karakteriziranih hiperglikemijom, koja je posljedica poremećaja stvaranja, lučenja i/ili djelovanja inzulina, a predstavlja velik javnozdravstveni problem. Prema procjeni IDF-a prevalencija šećerne bolesti za dobnu skupinu od 20 do 79 godina starosti u svijetu u 2013. godini iznosila je 8,3 %, a u Europi 8,5 %.

09.11.2018. 15:38
11. studenoga - Dan hrvatskih knjižnica
Dan hrvatskih knjižnica obilježava se 11. studenoga, na dan donošenja prvoga hrvatskog zakona o knjižnicama radi stvaranja bolje vidljivosti knjižnica i knjižničnih aktivnosti te upoznavanja javnosti s poslanjem i ulogom knjižnica.

« Studeni 2018 »