11.12.2018. 08:08
Helix - suza u svijetu koji umire
Na udaljenosti od 700 svjetlosnih godina Helix je najbliža otkrivena planetarna maglica. Začudo, iako najbliža, nije prva otkrivena.

14.12.2018. 11:37
Obilježen Dan e-učenja@CEU
U Srcu je 12. prosinca obilježen Dan e-učenja, događanje koje tradicionalno organizira Centar za e-učenje Srca sa željom da akademskoj zajednici pruži mogućnost razmjene iskustava i stjecanja novih spoznaja o primjeni IKT i tehnologija e-učenja u obrazovnom procesu.

15.12.2018. 23:23
Ton, kamera, akcija: ova kamera još samo kratko ima nisku cijenu!
Na trgovini Cafago samo što nije istekla ponuda za akcijsku kameru s 2-inčnim LCD ekranom. Prodaje se za samo 22,85 eura, ali ova će se cifra mijenjati i to naviše, pitanje je dana. Ova kamera dolazi s daljinskim upravljačem, kojim možete regulirati početak, sredinu i kraj snimanja na udaljenosti do 10 metara. Osim toga, leća […]

30.11.2018.
Tekstilna industrija i njezin utjecaj na okoliš
Opće je poznato da svaki potrošački proizvod na ovaj ili onaj način utječe na okoliš. Međutim, prosječan potrošač nije svjestan i ne zna koji proizvod ima manje ili više utjecaja na životnu sredinu nego drugi. Bilo koji proizvod koji se proizvodi, koristi ili uklanja na način koji značajno smanjuje štetu zagađenja životne sredine, može se smatrati ekološki prihvatljivim.

UČENICI UPRIZORILI RENESANSU

Još jedan hvale vrijedan projekt naše škole, PŠ Vižinada realiziran je na temu "Vodimo vas u doba renesanse" u kojem su bez izuzetaka sudjelovali baš svi učenici viših razreda. Uprizorili su doba renesanse, vrijeme kada u cijeloj Europi, pa tako i u našim krajevima cvijeta umjetnost, književnost, glazba, ples... znanstvena otkrića, vrijednosti u kojima je centar čovjek i njegova težnja ka uzvišenim idealima svijeta.

Sve to obećavao je i pokazao  projekt vižinadskih učenika, a vrijeme renesanse je prikazano na originalan i plastičan način s originalnim nošnjama iz toga doba.

Učenik Erik Geržinić i ravnatelj škole Predrag Brkić nazočne su pozdravili i predstavili projekt, a zatim je riječima iz  Prologa djelu Dundo Maroje renesansnog književnika Dubrovčanina Marina Držića započela njegova prezentacija koja bi se mogla sažeti u slijedećih  nekoliko misli.

"Sada u ovi čas, četiri stotine godišta poslije, jedna lijepa slika RENESANSE, prikazat se hoće.  Svima će vam se u sva vremena raspoznavat, koji su to LJUDI OD NIŠTA I NAHVAO, koji smetaju svijet. A koji su to ljudi tihi, dobri  i razumni. LJUDI NA ZBILJ, koji pokreću svijet".

Zatim su se tradicionalnom engleskom pjesmom iz razdoblja Tudora, Greensleeves,  predstavili učenici V., VI. i VII. razreda, a na flautama su ih pratile Valentina Baldini i Rajna Radešić.

Petrarcin LXI  sonet iz Kanconiera i Shakespearov VIII sonet govorile su Maria Baldini i NIkolina Savić, a zamišljeni razgovor između Orlanda di Lassa i Giovannia Pierluigija da Palestrine o glazbi, skladanju i doživljajima, izveli su Patricija Ritoša i Enriko Vidović. Palestrinin Dona nobis pacem (Daj nam mir) i Come Again (Slatka ljubavi) Johna Dowlanda otpjevao je Pjevački zbor škole i učenici V., VI. i VII. razreda.

Učenici V. i VI. razreda na flautama i udaraljkama  izveli su Il banchetto nuziale, o piscima Šišku Menčetiću i Džoru Držiću govorile su Emili Šimonović i Veronika Baldini, dok su Erik Geržinić i Igor Dudaš uprizorili biografiju  Leonarda da Vincija.

Na glazbu njemačkog skladatelja Michaela Praetoriusa,  uspješnu plesnu točku izvele su Valentina Baldini, Katja Ferenac, Emi Lubiana i Rajna Radešić, a učenici sedmog i osmog razreda tradicionalnu Bransle de chevoux (Ples konja) i Pavana la battaglia per sonar Clementa Janeqina.

Scenu na Julijinom balkonu Shakespearovog Romea i Julije prikazali su Valentina Baldini i Igor Posavec, a troglasni madrigal Thomasa Morleya i Michaela Draytona otpjevale su sestre Veronika, Maria i Valentina Baldini.

Mnogobrojna publika u dvorani novoizgrađenog prostora Zajednice Talijana Vižinada s oduševljenjem je popratila nastup vižinadskih učenika, a još jednom se pokazalo zašto je OŠ Jože Šurana u samom vrhu popisa škola izvrsnosti u Hrvatskoj.

Vrijedno je napomenuti da su mentori učenicima u ovome projektu bili Tina Pajdaš, voditeljica projekta, Loredana Koraca, Marica Ledić, Valter Baldaš, Alenka Jovanović,  Marina Pacenti i Patricija Fatorić.

Slavko Ledić

objavio: Predrag Brkić   datum: 6. 5. 2016.

Okvirni vremenik pisanih provjera Vižinada

11.12.2018. 09:52
11. prosinca - Svjetski dan UNICEF-a
Generalna skupština Ujedinjenih naroda, 11. prosinca 1946. godine osnovala je organizaciju za pomoć djeci – UNICEF (United Nations Children's Fund). Nastao je s ciljem pružanja pomoći djeci poslijeratne Europe. Danas je najveći dio napora UNICEF-a je usmjeren na djecu u zemljama u razvoju.

11.12.2018. 09:50
11. prosinca - Međunarodni dan planina
Međunarodni dan planina obilježava se od 2003. godine s ciljem upoznavanja šire javnosti s planinskim područjima, njihovim vrijednostima i problemima. Ovogodišnji Međunarodni dan planina posvećen je planinama i šumama. Cilj mu je povećati svijest javnosti o važnosti planinskih šuma te uloge koju one imaju kao i njihovog utjecaja na mjere prilagođavanja klimatskim promjenama.

10.12.2018. 14:04
10. prosinca - Dan ljudskih prava
Dan ljudskih prava obilježava se 10. prosinca, na dan kada je 1948. godine potpisana Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima i po prvi puta u povijesti čovječanstva priznato pravo svih ljudi na “život, slobodu i sigurnost - bez ikakvih razlika”.

« Prosinac 2018 »