Izrada mozaika – umjetnost za mlade naraštaje

U četvrtak 22.10.2015. učenici 7. razreda PŠ Vižinada posjetili su udrugu Mosaic City u Poreču kako bi sudjelovali u radionici izrade mozaika. Uz razrednicu  Alenku Jovanović Oštir okušali su se u izradi mozaika na temu «Zavičajne asocijacije». Mozaike koje su napravili izložit će u PŠ Vižinada. Voditelj radionice je bio gospodin Dean Jovičević (u nastavku DJ) koji nam je približio rad udruge Mosaic City iz Poreča.

NG: Koje godine ste osnovali ovu udrugu?

DJ:  Osnovali smo je 2012. godine.

NG:  Kako je došlo do zamisli o osnivanju udruge?

DJ: Poznat je natpis o našem gradu «Poreč-grad mozaika». Upravo me taj natpis potaknuo na osnivanje ove udruge.

NG: Jeste li u Istri jedina udruga ove vrste?

DJ: Ne samo u Istri ,već u krugu od  1000 km i  među susjednim zemljama smo jedina udruga mozaika.

NG:  Kada održavate radionice?Tko je sve uključen u Vaše radionice? Imate li mnogo polaznika?

DJ: Radionice održavamo svakog tjedna i to utorkom i četvrtkom od 19.00 do 21.00 sati. U naše su radionice uključeni ljudi svih uzrasta, od vrtićke djece do starijih osoba, a sada pripremamo i radionice za umirovljenike. Sudionici naših radionica mogu biti i prolaznici,najčešće i jesu, uglavnom turisti, a ponekad nam se u slobodno vrijeme pridruže i naši «domaći « ljudi.

NG:  Gdje izlažete svoje radove te u koje ih svrhe koristite?

DJ:  Svoje radove uglavnom poklanjamo lokalnim institucijama poput OŠ Poreč,Poreznoj upravi, Turističkoj zajednici, Institutu za turizam i poljoprivredu. Grad Poreč je naš glavni sponzor pa je prirodno da  radovi i ostanu u našem gradu.

NG:  Imate li neku posebnu tehniku kojom izrađujete mozaik?

DJ:   Da, imamo, jer nikada nismo htjeli kopirati povijesne gradske mozaike, već smo htjeli unaprijediti umjetnost mozaika modernijim slikama.

NG:  Želite li nešto poručiti zaljubljenicima u ovu vrstu umjetnosti, odnosno budućim naraštajima koji će izrađivati mozaike?

DJ: Poručio bih svima koji se žele baviti ovom umjetnošću da povijesnu baštinu koju imamo trebamo čuvati, ali moramo nastaviti izradu mozaika iako je to jedan od najtežih oblika umjetničkog izražavanja. Treba dobro poznavati postupke i tehnike, ali poanta je da generacijama nakon nas ostane naš mozaik, da oni od njega nešto nauče te da se ljubav prema mozaiku prenese iz generacije u generaciju.

Novinarska skupina PŠ Vižinada

objavio: Maja Šimonović Cvitko   datum: 26. 10. 2015.

Okvirni vremenik pisanih provjera Vižinada