11.12.2018. 08:08
Helix - suza u svijetu koji umire
Na udaljenosti od 700 svjetlosnih godina Helix je najbliža otkrivena planetarna maglica. Začudo, iako najbliža, nije prva otkrivena.

14.12.2018. 11:37
Obilježen Dan e-učenja@CEU
U Srcu je 12. prosinca obilježen Dan e-učenja, događanje koje tradicionalno organizira Centar za e-učenje Srca sa željom da akademskoj zajednici pruži mogućnost razmjene iskustava i stjecanja novih spoznaja o primjeni IKT i tehnologija e-učenja u obrazovnom procesu.

15.12.2018. 01:19
RECENZIJA: iSkysoft Toolbox, savršen alat za društvene aplikacije
Danas, kad govorimo o mobitelima, i dalje na njih mislimo baš kao da su to oni obični, “glupi” mobiteli od prije desetak godina, koji su služili isključivo za razgovore i SMS. Za više od toga nisu imali kapaciteta. Ono što sada nosimo u džepu pravo je pravcato računalo, moćni kompjutor sposoban učiniti apsolutno isto što […]

30.11.2018.
Tekstilna industrija i njezin utjecaj na okoliš
Opće je poznato da svaki potrošački proizvod na ovaj ili onaj način utječe na okoliš. Međutim, prosječan potrošač nije svjestan i ne zna koji proizvod ima manje ili više utjecaja na životnu sredinu nego drugi. Bilo koji proizvod koji se proizvodi, koristi ili uklanja na način koji značajno smanjuje štetu zagađenja životne sredine, može se smatrati ekološki prihvatljivim.

Nasilje OFF

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Činjenice je da je nasilje, bilo kojeg oblika, prisutno svakodnevno u svim okruženjima. Djeca su naše blago, a ujedno i najvitalniji dio društva, stoga ovim programom podižemo svijest o problemu vršnjačkog nasilja, velikom problemu među djecom i mladima, s mogućim teškim posljedicama u kratkoročnom i dugoročnom razvoju djece.

Učenici MŠ snimili su kratki plesni spot protiv nasilja koji možete pogledati ovdje.

Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Inicijativom školskih kolega, na konstruktivan i inteligentan način, riješeno je sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenja teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski prijatelji, postale su prepoznatljiv simbol inicijative te međunarodno prepoznate obljetniNaša se Škola, raznim aktivnostima, uključila u obilježavanje Dana ružičastih majica. Nakon natječaja (provedenog na školskoj razini)  u osmišljavanju fraza protiv nasilja te popratnog likovnog sadržaja, komisija (u sastavu pedagoginje Sanje Zović – Kukurin, učiteljice hrvatskog jezika Maje Šimonović Cvitko i učiteljice povijesti Magdalene Mihalec) je odabrala najbolji rad,  grupni literarno-likovni rad učenika 4. razreda PŠ Vižinada. Čestitamo dobitnicima te pohvaljujemo sve pristigle radove! Neke od najoriginalnijih fraza su:

•        Živi život, a ne nasilje!

•        Nikoga ne tuci, već roza majicu obuci!

•        Nasilje OFF.

•        Nasilje nije hrabrost.

•        Give me a hand to be my friend!

•        Nasilje ne štima, a svugdje ga ima.

•        Nasilje ne želim, životu se veselim.

U PŠ Vižinada, u holu škole,  svi su učenici zajedno pjevali pjesmu „Život nije siv“ koja je  službena himna Dana ružičastih majica. Pisale su se poruke na velikim i malim ružičastim majicama koje su izrađivali  učenici. U trećem razredu PŠ Vižinada toga je dana provedena radionica CAP programa - programa prevencije vršnjačkog nasilja, a gostovali su i učenici trećeg razreda PŠ Kaštelir. Radionicu su vodile pedagoginja škole, Sanja Zović-Kukurin te učiteljice razredne nastave, Ana Pahović i Rozana Farina. U toku je i provođenje Teen CAP programa za učenike osmih razreda.Aktivnosti nisu stale u prostorima škole. Učenici 6. razreda matične i područnih škola će u petak, 2.3. u Pučkom otvorenom učilištu Poreč, pogledati igrani film „Čudo“ u sklopu medijske kulture koja je sastavni dio nastave  hrvatskoga jezika. Film ima preporuku Ministarstva znanosti i obrazovanja upravo u promicanju prevencije vršnjačkog nasilja.

Škola je toga dana poprimila zaista predivnu, ružičastu boju, boju koja je pokazala slogu i inicijativu u borbi protiv vršnjačkog nasilja.

Maja Šimonović Cvitko

objavio: Maja Šimonović Cvitko Nataša Velenik   datum: 2. 3. 2018.

11.12.2018. 09:52
11. prosinca - Svjetski dan UNICEF-a
Generalna skupština Ujedinjenih naroda, 11. prosinca 1946. godine osnovala je organizaciju za pomoć djeci – UNICEF (United Nations Children's Fund). Nastao je s ciljem pružanja pomoći djeci poslijeratne Europe. Danas je najveći dio napora UNICEF-a je usmjeren na djecu u zemljama u razvoju.

11.12.2018. 09:50
11. prosinca - Međunarodni dan planina
Međunarodni dan planina obilježava se od 2003. godine s ciljem upoznavanja šire javnosti s planinskim područjima, njihovim vrijednostima i problemima. Ovogodišnji Međunarodni dan planina posvećen je planinama i šumama. Cilj mu je povećati svijest javnosti o važnosti planinskih šuma te uloge koju one imaju kao i njihovog utjecaja na mjere prilagođavanja klimatskim promjenama.

10.12.2018. 14:04
10. prosinca - Dan ljudskih prava
Dan ljudskih prava obilježava se 10. prosinca, na dan kada je 1948. godine potpisana Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima i po prvi puta u povijesti čovječanstva priznato pravo svih ljudi na “život, slobodu i sigurnost - bez ikakvih razlika”.

« Prosinac 2018 »