MJESEC BORBE PROTIV OVISNOSTI - " PENSAJ I SE NE ROVINAJ!"

„Zdrav za 5“, nacionalni projekt Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva zdravlja i Ministarstva zaštite okoliša i prirode provodi se i ove godine u našoj školi. Djelatnik MUP-a, gosp. Terzić Miler, održao nam je zanimljivo predavanje na temu ovisnosti i zlouporabi alkohola. Cilj predavanja  bio je informirati učenike sedmog i osmog razreda o posljedicama konzumiranja sredstava koja izazivaju ovisnost, zakonskim sankcijama za maloljetnike te o važnosti i odgovornosti prema vlastitom zdravlju i njegovom očuvanju.

I ove godine učenici viših razreda spremili su predavanja i prezentacije za svoje prijatelje.

Učenici sedmog razreda MŠ Višnjan Viktorija Bikić, Mateja Vekić, Nika Žiković i Ema Fabac  su učenicima nižih razreda održale zanimljive prezentacije o ovisnostima, a učenici su dobili zadatke  pisanja poruka o zdravlju, odgonetanja zagonetki te mali kviz. Učenici osmog razreda MŠ Višnjan Mateo Bratović, Erik Gašparini, Karlo Kljajić, Valentin Legović, Mija Antonia Radosavljević i Marko Ribarić informirali su učenike viših razreda o važnosti odrastanja u neovisnosti.

Učenici sedmog razreda škole Kaštelir Stephanie Bernobić i Mari Koraca otisnuli su se u PŠ Vižinada i svojim prijateljima iz Vižinade prezentirali svoja promišljanja o sredstvima ovisnosti te poseban naglasak dali novijim ovisnostima –internetu i kockanju. Učenicima Vižinade svidio se ovaj posjet te su predložili  da se iduće godine izmjenjuju učenici svih triju škola. Učenici viših razreda ispunjavali su ankete o korištenju interneta i konzumaciji alkohola. Možemo biti zadovoljni rezultatima jer naši učenici u najvećem postotku izabiru prijateljstvo kao najveću vrjednost, na internetu provode u prosjeku  dva sata dnevno , a najčešće ga koriste za zabavu i učenje. Zbog korištenja interneta ne zanemaruju školske obveze, a radije se s prijateljima nalaze uživo nego putem interneta.

Uz naš moto "Pensaj i se ne rovinaj!" mladima upućujemo i sljedeće poruke:

Biraj život!

Odrasti neovisan!

Razmisli o posljedicama svojih izbora!

Biram druženje!

Stvori radost!

Vjeruj u sebe!

Reci ne pušenju!

objavio: Nataša Plačko Sanja Zović Kukurin   datum: 18. 12. 2015.