Mjesec borbe protiv ovisnosti

I ove smo godine u OŠ Višnjan  htjeli osvijestiti učenike o problemima i opasnostima koje prijete konzumacijom raznih opijata i koliko ovisnost o njima utječe na kvalitetu života čovjeka. Kako bismo ih pravovremeno upozorili i informirali, a usput čuli i njihov stav o toj temi, odlučili smo održati predavanje u sklopu nastave hrvatskoga jezika te, uz pomoć školske pedagoginje Sanje Zović-Kukurin, organizirali radionice za učenike sedmog i osmog razreda MŠ u Višnjanu.

Učenicima su na početku prikazane fotografije na kojima su mogli vidjeti kako ovisnost može utjecati na čovjeka, njegovo zdravlje, izgled i život općenito. Učenici su kratko komentirali i iznijeli svoje mišljenje o temi, a za to su imali priliku i nakon čitanja književnog teksta s motivom alkohlizma. Pedagoginja im je potom pročitala informativni tekst  i statističke podatke o konzumaciji alkohola, cigareta i droga među mladima Republike Hrvatske. Učenici su sa zanimanjem slušali, a nakon toga su u manjim skupinama odgovarali na dobivena pitanja.

Prva je skupina trebala navesti kakve sve posljedice može donijeti pijenje alkohola. Uz brojne druge, učenici su spomenuli sukobe s roditeljima, zdravstvene posljedice,  prometne nesreće, počinjanje zločina, psihičke smetnje, zlostavljanje, samoubojstvo...Skupine koje su dobile zadatak da navedu načine na koje država, škola, roditelji te oni sami mogu pomoći ili spriječiti problem opijanja, zaključile su da je to moguće uvođenjem strožih zabrana prodaje alkohola, većom kontrolom prometa, češćim informiranjem i razgovorom s mladima, usmjeravanjem mladih na bavljenje raznim sportovima i osvješćivanjem o važnosti očuvanja zdravlja. Roditelji bi, prema njihovom mišljenju, trebali pružati dobar primjer i biti čvrsti u postavljanju granica, ali i dovoljno otvoreni za razgovor o toj temi. Svi su se složili oko činjenice kako je važno da okolina, ali ponajprije  sam pojedinac, izgradi zdrav stav i ne padne pod loš utjecaj. Posljednja je skupina trebala napisati pozitivne poruke ili poruke upozorenja mladima protiv ovisnosti. Neke su glasile ovako: "U redu je uživati, ali ne treba pretjerivati!", "Nemoj piti kako bi bio prihvaćen u društvu!", "Alkohol i droga vode u smrt!!!", "Ovisnost vam skraćje život!", "Utjehu traži u prijateljstvu, zabavi, roditeljskoj podršci, ne u alkoholu!"

Učenici su jasno pokazali  svoj negativni stav prema tom problemu te otvorenom razmjenom i raspravom o toj temi, vrlo ozbiljno i zrelo zaključili kako ovisnost o alkoholu, drogi ili pušenju ugrožava ne samo ovisnika, već utječe negativno i na njegove najbliže, te neizbježno donosi niz ozbiljnih posljedica. Tako smo ponovnim informiranjem, upozorenjem i razgovorom ponovno  rekli NE ovisnosti!

objavio: Nataša Velenik Nataša Plačko   datum: 2. 12. 2015.