20. Parenzana u Vižinadi

Vižinada je u nedjelju 27.9.2015. bila biciklističko središte Hrvatske. Tog se dana održala 20. Parenzana, rekreativni biciklistički maraton koji u Vižinadi već dvadeset godina okuplja ljubitelje biciklizma. Ove se godine uključio rekordan broj sudionika: 760 biciklista rekreativaca, 317 vozača mountain bike bicikala te 234 pješaka, sveukupno 1360 sudionika.

Osim „velike“ Parenzane, startala je i „mini“ Parenzana u kojoj su sudjelovala djeca iz dječjeg vrtića „Radost- Vižinada“ koja su ujedno proglašena i najmlađim sudionicima. Najstariji sudionici su bili  Ivan Blažina i Silvano Barbić (76 godina). U maratonu i pješačenju  sudjelovale su različite kategorije sudionika te brojne skupine (Udruga slijepih Istarske županije) . Promovirana je i knjižica „Parenzana“ koja je nastala u povodu 20. obljetnice održavanja rekreativnog maratona.

Prije samog starta rekreativnog maratona, svi su sudionici pozirali poznatom fotografu Šimi Strikomanu za milenijsku fotografiju, tvoreći obris lokomotive  i natpis Vižinada.

Bila su prisutna te sudjelovala i ostala djeca iz područnih škola i matične škole, neki od učitelja i ravnatelj kao aktivni sudionici maratona i pješačenja.

Učenici PŠ Vižinada  pridonijeli su  bogatstvu ovogodišnje Parenzane i svojim literarnim i likovnim radovima.

Učenici novinarske skupine PŠ Vižinada sudjelovali su, kako u izvještavanju tako i u vožnji maratona dugog 46,7 km  te pješačenju. Razgovarali su s istarskim županom Valterom Flegom, fotografom Šimom Strikomanom, slikali poznatog pjevača Dražena Turinu – Šajetu koji je dobio posebno priznanje jer je napisao  buduću himnu Parenzane, bio sudionik već nekoliko puta, a na kraju i zapjevao.

Ovogodišnja 20.  Parenzana, kao  i sve koje su se do sada održale, promovirala je svoju glavnu misao vodilju - „Put zdravlja i prijateljstva“ – jer je naše malo mjesto prštalo od sreće, smijeha, zdravlja, veselja i nadasve prijateljstva.

Novinarska skupina PŠ Vižinada

objavio: Jelena Berneš Gračić   datum: 1. 10. 2015.