NAJBOLJI UČENICI NA BRIJUNIMA

Četrdeset učenika OŠ Jože Šurana Višnjan koji su tijekom školske 2014./2015. godine postigli najbolje rezultati u učenju, vladanju, sportskim, izvanškolskim i izvannastavnim aktivnostima nagrađeni su izletom u Nacionalni park Brijuni gdje su se upoznali s jednim od najljepših otoka na Jadranu - Velim Brijunom.

Izlet je organiziran u suradnji s ogrankom Saveza antifašističkih boraca narodnooslobodilačkog rata Poreštine koji je za višnjanske, kaštelirske i vižinadske učenike osigurao prijevoz luksuznim autobusom uz konzumaciju i okrepu ukusnim slasticama, a Škola je iz vlastitih sredstava osigurala ulaznice u Park.

Tijekom vožnje od Višnjana do Fažane odakle ih je luksuzni brod odvezao do otoka učenicima su  o povijesti iz naše bliže prošlosti govorili predsjednik SAB-a Poreštine Božo Štifanić te njihov član Antun Fabac.  Govorili su o značaju antifašizma za povijest naše domovine Hrvatske i užeg nam zavičaja Istre, o vrijednostima suživota na našim prostorima te tekovinama koje su nam borci NOR-a i Domovinskog rata ostavili u naslijeđe.

Turističkim vlakom obišli su najatraktivnija mjesta Velog Brijuna koja predstavljaju našu kulturnu i povijesnu baštinu, jedinstvene prirodne ljepote otoka, a ujedno su rezidencijalno mjesto nekoliko  bivših i aktualne vlade ovih prostora - od Austro-Ugarske do Republike Hrvatske, uz napomenu da su se ovdje rado zadržavali i dužnosnici antičkoga doba.

Staza Roberta Kocha, drvored iz 1905. godine, Brijunski mediteranski vrt s više stotina biljnih vrsta, najstarija maslina koja datira još iz IV. stoljeća, safari park s rijetkim životinjskim vrstama, rimska rezidencijalna vila iz I. stoljeća, crkvica Svetog Germana iz XV. stoljeća s kopijama fresaka i glagoljskih pisanih spomenika iz bliže i dalje okolice i naposljetku prirodoslovna zbirka i izložba fotografija  "Tito na Brijunima".

Brijunsko otočje i danas je mjesto elitnog turizma, rezidencijalno mjesto Vlade Republike Hrvatske, ali i mjesto na koje rado dolaze i grupe učenika kako bi se upoznali s našom burnom prošlošću i ljepotom Jadranske obale.

Slavko Ledić

objavio: Predrag Brkić   datum: 24. 6. 2015.