CAP program - Prevencija napada na djecu

Zlostavljanje djece vrlo je težak problem koji uzrokuje brojne teške posljedice na njihov razvoj. Izloženost djeteta fizičkom, emocionalnom ili seksualnom zlostavljanju predstavlja traumatično iskustvo koje ostavlja duboke ožiljke. U sklopu Programa prevencije nasilja, u našoj školi i ove godine počele su sa radom radionice za učenike trećih i osmih razreda temeljene na CAP programu (Child Assault Prevention – Prevencija napada na djecu). CAP program jedan je od najstarijih i najkvalitetnijih programa primarne prevencije zlostavljanja djece u svijetu.

Voditeljice CAP programa za treće razrede su: Rozana Farina i Ana Pahović, učiteljice razredne nastave i Sanja Zović-Kukurin, pedagoginja.

Voditeljice Teen CAP programa za učenike osmih razreda su: Loredana Koraca, učiteljica engleskog jezika, Barbara Gavranić, učiteljica razredne nastave i Sanja Zović-Kukurin, pedagoginja.

Sanja Zović Kukurin, pedagoginja

U radionicama trećeg razreda djeca se poučavaju sljedećim osnažujućim vještinama:

• zalaganje za sebe
  • podrška vršnjaka
  • reći odrasloj osobi od povjerenja

Radionice za djecu bave se situacijama u kojima su povrijeđena dječja osobna prava, usredotočujući se na napad vršnjaka, napad nepoznate odrasle osobe (pokušaj odvlačenja, otmice) i napad poznate odrasle osobe.Kroz vođenu grupnu raspravu, priče i igranje uloga, djeca uče strategije kojima će se zaštiti i ostati sigurni, jaki i slobodni.

U Teen cap programu, radionice uključuju raspravu o osobnim sigurnosnim pravima, vrste napada i efikasne strategije za snalaženje u mnogim potencijalno opasnim situacijama. Mladići i djevojke imaju odvojene radionice drugog i trećeg dana kako bi se potaklo ugodnije okruženje za raspravu o pitanjima zlostavljanja od strane vršnjaka te seksualnog uznemiravanja i seksualnog zlostavljanja.

objavio: Nataša Velenik   datum: 18. 2. 2015.