Obilježavanje Dana volontera promocijom slikovnice "Slovko Maraforko"

U povodu Međunarodnog dana volontera, u petak 5. prosinca Gradska knjižnica Poreč promovirat će najnoviju knjigu iz svoje izdavačke djelatnosti - slikovnicu „Slovko Maraforko“.

Najavljena je još u travnju ove godine na 7. BOOKtigi, kada su sredstva od prodaje pročitanih knjiga bila usmjerena za tiskanje ove edukativne slikovnice koja će biti darovana svakom novorođenom djetetu u Poreču, Taru-Vabrigi, Vrsaru, Funtani, Kašteliru-Labincima, Vižinadi, Višnjanu i Sv. Lovreču.

Osobitost ove slikovnice jest da su je ilustrirala djeca koja su crtežom dočarala prvi susret s knjižnicom i uslugama koje se u njoj pružaju te sam doživljaj knjižnice, šarenog i zabavnog kutka grada Poreča u koji rado zalaze.

U danima kada se mnogo priča o građanskom odgoju i obrazovanju dobro je istaknuti kako nema boljeg primjera za afirmaciju istog od stjecanja navike redovitog korištenja školske i gradske knjižnice. Kada postane ponosan član knjižnice dijete potvrđuje da je punopravan član svoje lokalne i šire zajednice te uči kvalitetno provoditi svoje slobodno vrijeme baveći se aktivnostima koje pozitivno utječu na razvoj mladoga čovjeka, a to su bavljenje sportom, odlasci u kino, kazalište, knjižnicu.

Zahvaljujući ovoj inicijativi, najmlađi će stanovnici širom Poreštine moći upoznati dječju knjižnicu slikom i riječju koju su toplo oslikala i opisala djeca-korisnici porečke knjižnice na jednoj od kreativnih radionica Gradske knjižnice Poreč, „Petkom u pet“.

Prema njihovim kazivanjima osmišljen je tekst, a cjelokupan je prikaz potvrda zašto je ova slikovnica o njihovoj knjižnici slikovnica veća od priče, jer kad se osvrnemo, najveću joj vrijednost daje trenutak u kojem je nastala. Kada tome dodamo da su tekst slikovnice, rad urednice te grafičko oblikovanje nastali na volonterskoj osnovi, onda uistinu možemo reći da je ova slikovnica rezultat velikoga volonterskoga projekta.

Promocija će se održati 5. prosinca 2014. godine u 17 sati u odjelu za djecu, a o slikovnici će govoriti osamnaest malih ilustratora, autorice teksta Irides Zović Zorana Geržinić, urednica  Ivona Orlić te grafički urednici - predstavnici Studija Sonda, Sean Poropat Jelena Šimunović

Vaša Gradska knjižnica Poreč

objavio: Nataša Velenik   datum: 5. 12. 2014.