Finale šahovskog natjecanja

Ispunjavamo naše obećanje iz prethodnog članka i donosimo opis partije, svojevrsnog play-offa u kojoj je ravnatelj škole pobijedio najboljeg među učenicima Enriquea Radolovića, učenika 7. razreda MŠ Višnjan i tako potvrdio da je odlaskom Kaori Mainenti trenutno on najbolji šahist u školi.

Čestitke Enriqueu na osvojenom prvom mjestu na školskom natjecanju, a naravno i ravnatelju na pobjedi u završnici.

Nakon što je ždrijebom dobio bijele figure ravnatelj partiju otvara tzv. daminim gambitom i iako to otvaranje glasi kao zatvorenija varijanta, partija je zahvaljujući obojici igrača ubrzo postala potpuno otvorena. Nakon 10-tak razvojnih poteza, Enrique je odigrao loš potez koji bi ubuduće svakako trebao izbjegavati, postavivši lovca na šesti red ispred svojeg pješaka, blokirajući tako daljnji prirodni razvoj svojih figura. Vjerojatno uočivši to, ravnatelj se odlučio na ambicioznu (bolje rečeno preambicioznu) žrtvu dame uvjeren da će iskoristiti takvu situaciju kod crnog (ili je to bilo zbog toga jer mu je u tim trenucima zazvonio mobitel, izgleda s nekim važnim pozivom, barem sudeći po napetom pretraživanju mobitela pa je odlučio zaigrati na brzu pobjedu).

Međutim, Enrique se nije zbunio. Brzo je otklonio sve ravnateljeve prijetnje i prešao u napad. Ta faza igre prošla je u njegovoj potpunoj dominaciji. Jako se svidjelo kod njega što je striktno zaigrao na protivničkog kralja. Naime, većina mladih igrača njegove dobi kad se nađe u prednosti počinje lov po čitavoj ploči nastojeći uzeti što više protivničkih figura. Da je igrao na taj način vjerojatno bi na kraju dobio partiju. Umjesto toga je, nogometnim rječnikom, odigrao „okomito na gol“ dovlačeći svoje topove na drugi red i dodatno postavivši svog pješaka daleko naprijed na polje f3, natjerao ravnatelja da zbog matnih prijetnji povuče sve svoje figure u obranu kralja. O kakvoj je pasivi bila riječ pokazuje i položaj jedinog preostalog ravnateljevog skakača u samom kutu ploče na polju h1 što je izuzetno rijetko u klasičnom šahu i karakterizira uglavnom samo problemski šah. Nogometnim riječnikom, to je kao kad se ekipa od protivničkih napada brani ne iz svojeg šesnaesterca nego iz peterca. Nimalo pohvalno za ravnatelja kojeg odlikuje otvoreni, napadački stil igre. Da ponovimo još jedanput na ovom mjestu, ravnatelj je profesor matematike, igrač solidne šahovske snage koji razumije principe šahovske igre.

Velika je šteta što Enrique u tim trenucima nije uočio 2-3 dobitnička poteza koji su se nudili i nakon kojih bi se ravnateljeve figure urušile poput domina. Na žalost, previdio je svojeg crnopoljnog lovca i dopustio ravnatelju da aktivira jednog topa i upadne među njegove figure. Nakon što je došao do daha, ravnatelj više ništa nije prepustio slučaju. Ubrzo je nakon nekoliko uzastopnih šahova topom lijepim manevrom uspio namjestiti tzv. spojku svojim lovcem na protivničku damu i topa i to je bio kraj. Partija je trajala još neko vrijeme, ali više nije bilo spasa za Enriquea.

U ovom trenutku Enrique nema igračku snagu Kaori Mainenti koja je 2-3 godine bila uvjerljivo prva igračica škole, ali iskazao je svoj potencijal, bio nadomak pobjede u finalu i usprkos porazu, bravo za Enriquea!

objavio: Nataša Velenik Denis Rafaelić   datum: 24. 11. 2014.

GALERIA TIA-2026