UČENICI PREDMETNE NASTAVE U PARKU PRIRODE UČKA

Svi učenici viših razreda MŠ  VIŠNJAN, u srijedu  29. listopada 2014. godine sa svojim su učiteljima geografije, hrvatskog, engleskog i talijanskog jezika, matematike, TZK, prirode i biologije, posjetili  Park prirode Učka u kojem su još jednom doživjeli sve ljepote koje pruža istarski krajolik, njihov širi zavičaj, koji je samo manji dio Lijepe naše.

U selu Brest pod Učkom, živopisnom  naselju  koje se nalazi unutar Parka prirode Učka,  na 708 metara nadmorske visine  ćićarijske visoravni,  učenicima je  uz marendu, koju su s užitkom konzumirali,  objašnjeno kako se unutar Parka moraju ponašati i na što trebaju obratiti posebnu pozornost.

Bio je to podsjetnik da su stanovnici Bresta nekada bili poznati ugljenari koje je i u  svojoj priči  "Mali Učkarić" opisao i istarski književnik Viktor Car Emin.  Šuma im je također bila  izvor zarade  iz koje su crpili drvo za pravljenje “krbuna” koji su zatim  prodavali u primorskim mjestima.

Višnjanski su učenici prvi  organizirano iz Bresta krenuli novopostavljenom  stazom koja je u privatnom vlasništvu magistra hortikulture Nikole Matića, a predstavio ju je Seljim Bitić. Na Velim vratima, gdje se razdvajaju bijeli putovi, mag. Matić je postavio trojezičnu edukacijsku ploču s pticama Parka prirode Učka. Ispred te ploče, učiteljica Dušanka Tomić Luk učenicima je opisala ptičje vrste koje obitavaju na ovom lokalitetu te im u prirodi pokazala  obitavališta orla, jastreba i bjeloglavog supa, koji se u preletima često može naći i na ovim mjestima. Objasnila im je i pojavu mimikrije kod pojedinih ptičjih vrsta, te gdje i kako se gnijezde.

Pred kraj posjeta Parku prirode Učka, ljubazni vodič učenike je poveo šumskom stazom do izvora pitke vode koja istječe iz žive stijene i kojom su se učenici okrijepili, a mnogi od njih i kao uspomenu na još jedan lijepo proveden dan ponijeli svojim domovima.

Učitelji  Vera Ivanović, Andrea Deković, Kristina Mitrović, Nataša Plačko, Milan Buretić, Teodora Jurić i Dušanka Tomić Luk zadovoljni  su načinom kako je ova terenska nastava izvedena, ponašanjem učenika i rezultatima koje je polučila.

objavio: Predrag Brkić   datum: 31. 10. 2014.